Výsledky devátého ročníku Studentské ceny ENVIROS za rok 2011, který se konal v rámci Českého energetického a ekologického projektu (ČEEP), byly slavnostně vyhlášeny na galavečeru dne 20. 11. 2012 v Aule ČVUT v Betlémské kapli.
Českou energetickou a ekologickou cenu již několik let společně vyhlašují Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí. Organizátorem je společnost TOP EXPO CZ. Odbornou prestiž a společenský význam dokládá zajisté i skutečnost, že se koná již třetím rokem pod záštitou předsedkyně Parlamentu ČR Miroslavy Němcové, předsedy vlády ČR Petra Nečase, resortních ministrů a dalších osobností.
K letošnímu ročníku se kromě cen generálního partnera soutěže ENVIROS, s.r.o., jako patroni připojily společnosti ABB a Saint-Gobain Construction Products CZ Divize Weber. Záštitu a odbournou garanci poskytlo 5 českých technických vysokých škol. V letošním ročníku byly rozdány ceny v rekordní hodnotě 150 000 Kč.
Finanční ocenění vítězných projektů bylo předáno rektorem ČVUT v Praze prof. Ing. Václavem Havlíčkem, CSc., děkanem fakulty strojní ČVUT, prof. Ing. Františkem Hrdličkou, CSc., zástupci partnerských společností a provozním ředitelem společnosti ENVIROS, Ing. Pavlem Sitným. Fotografie ze slavnostního předávání cen si můžete prohlédnout v galerii.
Cenu ENVIROS za 1. místo v hodnotě 30 000 Kč a Cenu rektorky ZČU Plzeň v hodnotě 10 000 Kč si za projekt „Návrh teplárny na biomasu předsoušenou v parní sušce“ odnesl student ČVUT v Praze (Fakulta strojní) Michal Čížek.
Projekt byl porotou ohodnocen za precizní a komplexní zpracování problematiky integrace sušení biomasy do teplárenského provozu. Práce se podrobně zabývá možnostmi sušení biomasy a integrací procesu sušení do Rankine-Clausiova oběhu. Kromě teoretické části je zde rovněž řešena problematika z ekonomického a environmentálního pohledu.
Cenu ENVIROS za 2. místo v hodnotě 20 000 Kč a Cenu ABB v hodnotě 10 000 Kč za projekt „ISLE – Vývin metodiky návrhu komplexních šetrných budov aplikovaný na příkladu“ získala studentka ČVUT v Praze (Fakulty architektury) Bc. Michaela Fišerová.
Projekt si ceny odnesl za komplexní ukázkovou práci z oblasti udržitelného navrhování budov. Hlavním záměrem návrhu bylo ukázat možnosti udržitelného navrhování v měřítku rozsáhlé stavby. Pro návrh byl vybrán brownfield ve Vysočanech. Návrh je založen na kritickém myšlení, zhodnocení území z hlediska navržených pravidel, podmínkách a možnostech daného území a rovněž dosažení co nejlepších environmentálních parametrů s důrazem rovněž na příjemné prostředí.
Cenu ENVIROS za 3. místo v hodnotě 10 000 Kč a Cenu WEBER v hodnotě 20 000 Kč za projekt Rekonstrukce bytového domu „Dvouletky“ obdržel student ČVUT v Praze (Fakulty stavební) Ing. Jan Hylenka.
Projekt byl porotou ohodnocen za kvalitní zpracování problematiky rekonstrukce objektů, které jsou trochu stranou hlavních diskusí o rekonstrukcích budov z dědictví éry komunismu, které si však pro svůj stav, četnost i sociální poměry svých typických uživatelů pozornost zaslouží.
CENU rektora ČVUT v Praze v hodnotě 10 000 Kč získal projekt „Návrh realizace malé vodní elektrárny“ od studenta ČZU v Praze Ing. Jiřího Bednáře.
Projekt byl hodnocen za komplexní řešení problematiky výstavby MVE v dané lokalitě. Hlavním cílem této diplomové práce byl návrh konstrukčního řešení malé vodní elektrárny na nevyužitém jezu v Českém Krumlově. Projekt je řešen komplexně jak z technického hlediska, tak rovněž se zabývá ekonomických vyhodnocením a porovnáním s jiným zdroji energie.
CENU děkanky Fakulty stavební ČVUT v hodnotě 5 000 Kč a CENU děkana Fakulty strojní ČVUT v hodnotě 5 000 Kč získal projekt „Optimalizace návrhu střešní nástavby na panelový dům“ od studenta ČVUT v Praze (Fakulty stavební) Bc. Tomáše Jedličky.
Projekt byl porotou ohodnocen za kvalitní dispoziční řešení, optimální volbou materiálů pro zadaný úkol. Projekt velmi dobře popisuje tři různé varianty provedení zateplení vestavěné nástavby na stávající dům. Varianty se liší i mírou dosaženého snížení tepelných ztrát. Dobře provedené vyhodnocení jasně ukazuje na nutnost optimalizace zateplovacích projektů jak z hlediska návratnosti, tak z hlediska investiční náročnosti. Ukázkově zpracovaný projekt se všemi vyváženými složkami.
CENU rektora VUT Brno v hodnotě 10 000 Kč získala bakalářská práce „Stavební technologie ekodomu a porovnání energetických ztrát s běžným rodinným domem“ od studentky UJEP Ústí nad Labem Bc. Elišky Krausové.
Projekt byl ocenění za detailní definici energeticky výhodného domu – tzv. ekodomu a porovnání jeho energetické ztráty s běžným rodinným domem. Rovněž jsou v projektu doporučeny stavební technologie, stavební materiály a postupy používané při výstavbě energeticky úsporných domů.
CENU rektora VŠB v Ostravě v hodnotě 10 000 Kč získal za projekt „Školící a vzdělávací středisko v pasivním standardu“ studenta VŠB -TUO Jaroslav Velčovský.
Projekt obdržel cenu za komplexní řešení návrhu školícího a vzdělávacího střediska v pasivním standardu, který vhodným způsobem kombinuje jak materiály, šetrné k životnímu prostředí a naplňující požadavky energetické účinnosti, tak navrhuje technické prostředky, které zaručují splnění požadavků na energetickou náročnost budov v pasivním standardu, a to v relativně složitém prostředí, kde ucelená kombinace všech částí, tvoří výsledný celek.
CENU rektora TU Liberec v hodnotě 10 000 Kč získal projekt „Přelévání vln“ od studentky VUT Brno Bc. Lenky Holcnerové.
Idea návrhu využívá princip získávání elektrické energie z oceánu: WAVE OVERTOPPING – PŘELÉVÁNÍ VLN. Idea je zhmotněna v architektonickém ztvárnění pobřeží jako veřejného prostoru. Projekt byl oceněn především za ideu možnosti využití energie z oceánu, rovněž bylo oceněno ekonomické zhodnocení projektu.
O ČEEP jinde na webu: