Energetické, ekologické a makroekonomické modelování
Jednou ze stěžejních oblastí činnosti společnosti je vytváření a provozování komplexních matematických modelů energetického hospodářství ČR a jeho vazeb k životnímu prostředí, makroekonomice i k okolnímu světu. Modely jsou pravidelně využívány pro různé studie pro státní správu i v rámci mezinárodních projektů. Z konkrétních aplikací lze jmenovat např. výpočet scénářů pro Státní energetickou koncepci, modelování projekcí emisí skleníkových plynů pro Národní sdělení ČR v rámci Konvence OSN o ochraně klimatu nebo z mezinárodních aplikací projekt ENGAGED (program EU SYNERGY), který se zabýval bezpečností zásobování rozšířené EU zemním plynem.
Energetická statistika
Práce s energetickými a dalšími statistikami je důležitá pro řadu dalších činností společnosti, mnohdy jsou však výstupem práce přímo různé statistické analýzy. Významným projektem z této oblasti bylo zpracování mezinárodně srovnatelných indikátorů energetické efektivnosti v rámci projektu v programu EU SAVE. ENVIROS se dále zabývá metodikou zpracování energetických bilancí a podílí se na vytváření a údržbě informačního systému Ministerstva průmyslu a obchodu v oblasti sběru a zpracování dat energetické statistiky.
Strategické projekty a studie
ENVIROS je zpracovatelem strategických studií a analýz pro tuzemské a zahraniční subjekty v sektoru energetiky, životního prostředí, dopravy, vědy a výzkumu. Věnuje se tvorbě metodiky pro stanovení oprávněných nákladů pro úsporná opatření, kombinované výrobě elektřiny a tepla a obnovitelné zdroje (např. projekt ČEA – Opatření 2.3 OPPP) a posílení Státní energetické inspekce a zvýšení schopnosti ČR přejímat povinnosti plynoucí z členství v EU, a to především v oblasti přejímání legislativy EU, její transpozice do podmínek ČR a její implementace prostřednictvím odpovídajících právních a administrativních struktur (projekt PHARE – SEI). Dále též zpracování návrhu dlouhodobého rozvoje elektroenergetiky ČR s ohledem na možnost výstavby nového jaderného zdroje (projekt Nový jaderný zdroj), analýze potenciálních úspor při dodávkách tepla pro vytápění, zpracování prognóz využívání obnovitelných zdrojů energie v ČR do roku 2050, ale i přípravě národních strategických dokumentů – Státní energetická koncepce, Národní alokační plán.