Today's business tomorrow's world

Úvod / Aktuality / Národní program výzkumu: Projekt 1C/4/25/4

Národní program výzkumu: Projekt 1C/4/25/4

Výzkum podpory udržitelné výroby a spotřeby

Základním cílem projektu byl návrh efektivní podpory dobrovolných aktivit v podnikatelské sféře zaměřených na podporu udržitelné spotřeby a výroby (USV) v rámci naplňování strategie udržitelného rozvoje ČR. V České republice existují v této oblasti významné příležitosti pro současné dosahování trojího efektu: zlepšování stavu životního prostředí při současném zvyšování konkurenceschopnosti ekonomiky a při současném zlepšování ukazatelů sociálního rozvoje společnosti.

Specifické cíle projektu

Specifickými cíli projektu bylo:

  • Stanovit směry vhodného zaměření dobrovolných aktivit podnikatelské sféry v oblasti udržitelné výroby a spotřeby v ČR a určit oblasti, ve kterých mohou tyto aktivity přinést největší efekty z ekonomického, environmentálního a sociálního hlediska;
  • Podat návrhy na optimalizaci stávajících programů na podporu dobrovolných aktivit podnikatelské sféry v oblasti udržitelné výroby a spotřeby a na ustanovení nových programů v ČR;
  • Pro vybrané průmyslově spotřební systémy vypracovat konkrétní strategii podporující udržitelnost daných celků a navrhnout vhodné programy se zaměřením na zvyšování efektivnosti využívání energie;
  • Navrhnout způsoby zapojení všech významných aktérů do podpory dobrovolných aktivit podnikatelské sféry v oblasti USV v ČR a vybrané aktéry zapojit do projektu.

Formy dosažení cílů

Formy dosažení cílů byly odsouhlaseny následovně:

  • Vytvoření modelu pro využívání dobrovolných nástrojů udržitelné v oblasti udržitelné výroby a spotřeby v podmínkách podnikatelské sféry ČR a vypracování metodiky pro stanovování efektů jejich používání;
  • Analýza překážek a příležitostí pro uplatňování dobrovolných nástrojů včetně analýzy účinnosti již existujících nástrojů používaných v této oblasti;
  • Návrh účinných programů a mechanismů podpory dobrovolných aktivit podnikatelské sféry v této oblasti pro vybrané systémy výroby a spotřeby;
  • Zapojení zástupců významných aktérů ovlivňujících využívání dobrovolných nástrojů do tvorby výstupů.

Výzkum byl koncipován tak, aby účinně podpořil systémové využívání tohoto potenciálu pomocí politik a nástrojů podporujících udržitelné vzorce výroby a spotřeby.

V rámci upřesňování zadání bylo rozhodnuto, že se výzkum zaměří na podporu dobrovolných aktivit podnikatelské sféry v oblasti USV z pohledu výrobců.

Řešení projektu

Řešení projektu bylo rozděleno do pěti základních fází:

  1. Metodická – hlavním úkolem metodické fáze bylo vytvoření nástroje pro kvalitativní analýzu možností podpory USV. Vzniklý model, který se zaměřuje na výrobce a jejich rozhodování, byl prakticky ověřen a je použitelný pro hodnocení stimulů pro zavádění dobrovolných aktivit. Součástí metodické fáze bylo také vyjasnění používané odborné terminologie v tomto dynamicky se vyvíjejícím oboru a přehled dobrovolných aktivit podnikatelské sféry. Výstupem je výkladový slovník důležitých pojmů (umístěný na internetové adrese www.slovnik-usv.info) a katalog nástrojů USV včetně analýzy vybraných nástrojů.
  2. Informační – Úkolem informační fáze bylo s využitím modelu připraveného v metodické fázi zmapovat podporu USV v zahraničí s důrazem na zkušenosti z Evropské unie a dále zmapovat situaci v oblasti podpory USV v ČR.
  3. Syntetická – Syntetická fáze se skládala ze dvou částí. Úkolem první části bylo posoudit možnosti aplikace aktivit používaných v EU v podmínkách ČR a úkolem druhé části pak bylo stanovit prioritní zaměření programů USV v ČR – stanovení oblastí, ve kterých může využívání dobrovolných nástrojů v oblasti USV přinést největší přínosy. Byl navržen rozvoj stávajících programů k podpoře dobrovolných aktivit – EMAS, EŠV a NPCP.
  4. Aplikační – Úkolem aplikační fáze bylo navrhnout strategii a programy USV podporující zvyšování efektivnosti využívání energie. Příprava aplikační fáze začala podrobnějším mapováním rámcových podmínek pro USV v oblasti efektivního využívání energie a motivačními faktory pro výrobní odvětví k úspornému chování. Návrh aplikačního programu se ve spolupráci s externími poradci zabývá způsobem podpory dobrovolných dohod k energetické účinnosti v ČR. Program byl vytvářen v souladu s programovacími principy EU.
  5. Prezentační – Prezentační fáze sloužila především pro informování významných aktérů o možnostech jejich podpory dobrovolných aktivit podnikatelské sféry v oblasti USV a pro poskytnutí informací širší veřejnosti. Výzkum byl prezentován a diskutován na vybraných konferencích a seminářích, byl zorganizován dvoudenní mezinárodní workshop, zaměřený na ekodesign. Výstupem této fáze je také Příručka dobrovolných nástrojů a jejich využití, určená pro podnikatelskou sféru. Hlavní platformou pro prezentaci výstupů projektu je však internetová stránka projektu, která bude otevřena na stránkách řešitele po schválení a úpravě předložených výstupů.

Připravujete podobný projekt? Spojte se s námi.

Pojďme společně tvořit zítřejší svět

Obraťte se na nás při řešení vašich projektů energetických úspor, koncepcí, obnovitelných zdrojů energie a jejich financování.