Mezinárodní projekt FIRECE (Innovative Financial Instruments for Industry Low Carbon Energy Transition in Central Europe), kterého se naše společnost účastnila, si kladl za úkol pomoci s nastavením finančních nástrojů v zemích regionu střední Evropy. Jeho celkovým cílem bylo posílit kapacity veřejného sektoru při plánování regionálních nízkouhlíkových strategií podporujících realizaci úspor energie a zavádění obnovitelných zdrojů energie v průmyslu – a to právě s využitím podpor formou finančních nástrojů.
Velký důraz byl v rámci projektu kladen na vzdělávání a výměnu zkušeností. V průběhu tříletého trvání projektu se uskutečnilo několik studijních cest, kterých se účastnili i zástupci českých úřadů (MŽP, MPO, SFŽP), a národních i mezinárodních seminářů. Naše společnost byla také zodpovědná za vytvoření e-learningového vzdělávacího kursu k tématu energetického plánování a financování (http://firece.enviros.cz).
Dále jsme vytvořili model, který pro konkrétní projekty energetických úspor a OZE umožňuje vyčíslit jejich ekonomické a environmentální přinosy, a to při modelování různého způsobu nastavení finančních zdrojů (dotace, finanční nástroje, vlastní prostředky). V neposlední řadě jsme ve spolupráci s MPO zpracovali modelový výpočet ex-ante vyhodnocení přínosů specifického cíle 4.1 Podpora opatření v oblasti energetické účinnosti v rámci připravovaného Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK).
Zkušenosti nabyté v projektu jsme následně využili při zpracování publikace „Využití finančních nástrojů pro podporu energetické účinnosti: Přehled programů podpory ve vybraných státech EU – příklady dobré praxe“ podpořené z programu EFEKT.