Projekt „Efektivní uplatňování dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí v praxi“
V současné době poptávka po dobrovolných nástrojích v oblasti životního prostředí v České republice stagnuje nebo není rozšířena tak, jak by odpovídalo jejich potenciálu pro zvyšování konkurenceschopnosti podniků anebo zvyšování efektivnosti organizací při současném zlepšování stavu životního prostředí.
Za více jak 15 let uplatňování dobrovolných nástrojů bylo v České republice realizováno množství významných projektů zaměření na zavádění různých typů dobrovolných nástrojů v podnikatelských i nepodnikatelských subjektech. Žádný z projektů se však dostatečně nezabýval identifikací příčin výše popsaného neuspokojivého stavu a nenabídl komplexní a systematický návrh na zlepšení a zefektivnění postupů při zavádění dobrovolných nástrojů.
Dobrovolnými nástroji označujeme takové aktivity komerčních subjektů, veřejných institucí i nestátních organizací, které směřují ke snižování negativních dopadů jejich činnosti na životní prostředí, přičemž jsou zaváděny a realizovány na základě jejich svobodného (dobrovolného) rozhodnutí a jdou nad rámec požadavků platných legislativních norem.
Podniky a další subjekty zavádí dobrovolné nástroje proto, že přispívají ke zvyšování jejich konkurenceschopnosti a efektivnosti, budování lepší image, řízení strategických rizik či úsporám provozních nákladů.
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je vytvoření návrhu na zefektivnění práce s dobrovolnými nástroji politiky životního prostředí a identifikace vhodných podmínek pro jejich širší uplatnění v praxi, kde zatím neexistuje dostatečné povědomí mezi výrobci a spotřebiteli o možnostech jejich využívání.
K naplnění hlavního cíle jsou stanoveny následující dílčí cíle projektu:
- Identifikace konkrétních překážek (příčin) uplatňování a rozšiřování dobrovolných nástrojů v praxi a návrhy řešení, jež povedou ke zvýšení povědomí a aplikace mezi výrobci a spotřebiteli;
- Vytvoření efektivních, standardizovaných procedur a postupů pro konzistentní zavádění dobrovolných nástrojů a vyhodnocování jejich přínosů;
- Stanovení postupů pro výraznější provázání dobrovolných nástrojů s dalšími nástroji politiky životního prostředí, včetně konkrétních návrhů.
Řešení projektu
Projekt je řešen společností ENVIROS, s.r.o., v období 1. 1. 2013 – 30. 6. 2014.
Projekt je realizován v rámci Programu BETA Technologické agentury ČR pod evidenčním číslem TB010MZP052.
Výstupy projektu
- Návrh na posílení podpory dobrovolných nástrojů v České republice – Zkrácená verze závěrečné zprávy projektu (PDF, 147 KB);
- Standardizované procedury zavádění dobrovolných nástrojů v ČR (PDF, 721 KB).
Kontakt
Ing. Pavel Růžička, ENVIROS, s.r.o.
e-mail: pavel.ruzicka@enviros.cz
tel.: (+420) 284 007 478