Odborná exkurze pro výherce Studentské ceny ENVIROS a Energetického projektu roku
Již čtvrtým rokem uspořádala společnost ENVIROS, s. r. o., poznávací zájezd pro výherce Studentské ceny ENVIROS, která je udělována studentům denního studia za návrh budov s nízkou spotřebou energie potřebné pro zajištění odpovídajících podmínek mikroklimatu interiéru. Odborná exkurze pro oceněné studenty proběhla ve druhé polovině září roku 2007.
O Studentské ceně ENVIROS
Studentskou cenu ENVIROS mohou obdržet studenti, kteří se účastní a uspějí v celostátní soutěži ENERGETICKÝ PROJEKT ROKU. Tato soutěž je každoročně vyhlašována Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky, spoluvyhlašovatelem soutěže je také společnost ENVIROS, s. r. o.
Cíle Studentské ceny ENVIROS
Studentská cena má přispět k navázání kontaktu mladé generace, budoucích architektů a projektantů, s prvky udržitelného rozvoje a prohloubení technických znalostí mladých odborníků. Právě tito lidé, jakož i jejich vrstevníci, by měli přenést moderní poznatky do běžné praxe v České republice. Napomoci tak růstu tempa výstavby s minimálním dopadem na životní prostředí a začít pomalu měnit sociologicky kulturní hodnoty českého národa.
Účelem Studentské ceny je pomoci studentům navázat, skrze prezentace jejich soutěžních projektů, spolupráci se společnostmi, projekčními či architektonickými ateliéry zabývajícími se stavbami s nízkou spotřebou energie a minimálním dopadem na životní prostředí v moderním konceptu udržitelnosti.
Exkurze a její cíle
Cílem exkurze bylo seznámit oceněné výherce s praktickými příklady a přístupem k výstavbě nových a modernizaci stávajících budov. Jejich začleněním do městského urbanismu a poukázat i na problémy a možnosti jejich řešení, s nimiž se moderní přístup k výstavbě či modernizaci setkává snad v každé zemi.
Exkurze byla v závislosti na vybraném regionu rozšířena o praktickou ukázku rekultivace území poničeného povrchovou těžbou hnědého uhlí a zaváděním opatření, které již v současnosti mohou zaměstnat dostatečný počet lidí v regionu, který se od 90. let 20. století potýká s vysokou nezaměstnaností.
Ekoturistika je novým fenoménem počátku 21. století. A tak propagace ekologické výstavby, možností využití obnovitelných zdrojů energie, rekultivace území a zavádění systémů s minimálními dopady na životní prostředí nachází podporu nejen politických stran a Evropské komise, ale také široké veřejnosti a podnikavých lidí.
Během exkurze byly ohodnocení studenti seznámeni s následujícími oblastmi:
- Výstavbou nových budov dosahujících nízkoenergetického a pasivního standardu;
- Rekonstrukcí a modernizací stávajících budov s celkovým přístupem k obnově a využitím dostupných technologií;
- Využitím obnovitelných zdrojů energie a způsobem zásobování daného území;
- S principy využití dešťové vody;
- Možnostmi v přístupu k rekultivaci území zničeného lidskou činností;
- Atd.
O průběhu exkurze se můžete více dozvědět v příspěvcích ohodnocených studentů – Ondřeje Hozáka (PDF, 43 KB) a Kateřiny Bažantové (PDF, 37 KB).
Dalšími přínosy soutěže je seznámení a navázání spolupráce s odborníky, kteří se v oblasti úspor energie a minimalizací dopadů na životní prostředí profesně zabývají. Proto bychom rádi poděkovali všem, kteří nám při organizaci odborné exkurze vyšli vstříc a zajistili velmi hodnotný program. Velké díky patří Dr. Berndu Woltersovi, který v současné době pracuje v Saské energetické agentuře, za poskytnutí vzdělávacích materiálů pro odborníky zabývající se návrhem, koncepcí a výstavbou nízkoenergetických či pasivních budov:
- Ekologické pasivní domy veřejných a soukromých stavitelů (PDF, 927 KB);
- Kvalita vzduchu v místnostech pasivních domů (PDF, 680 KB);
- Sanace pomocí komponent pasivního domu a hospodárnost (PDF, 1707 KB).