Cíl semináře
Cílem semináře bylo prezentovat a diskutovat výsledky projektu v rámci programu SYNERGY Komise EU s názvem Bezpečnost zásobování zemním plynem v rozšířené Evropě. Seminář byl zaměřen na experty pracující v oblasti výzkumu, analýz, přípravy politiky a obchodu a zabývající se současným a budoucím postavením zemního plynu v dlouhodobém horizontu. Projekt i vlastní seminář se proto především zaměřil na bezpečnost zásobování zemním plynem v návaznosti na postupné rozšiřování EU o asociované země jako je Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, ale i v tranzitních a produkčních zemích jako je Alžírsko, Írán, Norsko, Rusko, Turecko a Ukrajina. Z každé země byli pozváni zástupci tak, aby byly podrobně diskutovány takové oblasti, jako je budoucí vývoj, problémy, rizika, investice a politika z hlediska bezpečnosti zásobování Evropy zemním plynem ve střednědobém a dlouhodobém horizontu v podmínkách rozšířené Evropy. Semináře se zúčastnili experti z těchto oblastí:
- Zástupce Komise EU, ředitelství pro energii a dopravu (DGTREN)
- Zástupci Mezinárodní energetické agentury (IEA/OECD)
- Analytici trhu s plynem, pracovníci ve výzkumu a konzultanti;
- Úředníci z ministerstev v asociovaných zemích odpovědní za fungování trhu s plynem, implementaci směrnice EU o trhu s elektřinou a plynem, bezpečnost zásobování a dalších politik v oblasti trhu s plynem;
- Představitelé plynárenských společností.
Tématické okruhy
V rámci semináře byly prezentovány a diskutovány výsledky studie ve 3 tématických okruzích zabývajících se hlavními problémy relevantními k problematice “Bezpečnosti zásobování zemním plynem v Evropě v dlouhodobém horizontu”. Diskutované okruhy byly tyto:
- Dlouhodobý rozvoj trhu s plynem v Evropě a politika s tím spojená;
- Přeprava plynu na velké vzdálenosti a tranzit;
- Názor některých klíčových dodavatelů zemního plynu na budoucnost vývozu zemního plynu.
První tématický okruh projednávaný v první sekci semináře se zabýval dlouhodobým výhledem poptávky po zemním plynu, dodávkami plynu a potřebou dovozu plynu z oblastí mimo EU a dále posouzením podmínek, cen a investic potřebných pro vyplnění předpokládaného rozdílu mezi zdroji a potřebou v dlouhodobém horizontu. Hlavní důraz byl kladen na budoucí EU-30 a především na asociované země z hlediska možného rizika nepokrytí poptávky po zemním plynu za přijatelných cenových podmínek. V této sekci se také diskutovala společná pozice k navržené změně směrnice o trhu s plynem a směrnice zabývající se bezpečností zásobování zemním plynem a jak tuto oblast ovlivní vstup asociovaných zemí do EU.
Druhý tématický okruh diskutovaný v druhé sekci se zabýval problematikou infrastruktury zásobování zemním plynem v Evropě, a to zejména plynovody, propojeními a zařízeními pro zkapalněný zemní plyn (LNG) tak, aby byly zajištěny dostatečné dodávky zemního plynu z dovozních oblastí na trhy v EU na velké vzdálenosti. Tato problematika byla diskutována ve světle možných rizik zásobování “v krizových situacích”, jako je možný vliv přerušení dodávek zemního plynu na jedné z důležitých dálkových dopravních cest pro zemní plyn do EU-30.
A konečně v rámci třetího tématického okruhu diskutovaného ve třetí sekci se seminář za-býval problematikou včasné dostupnosti pro EU-30 dostatečného množství plynu z hlavních exportních zemí mimo EU, tj. z Ruska, Alžírska a Norska. Tato problematika byla posouzena z hlediska rostoucí závislosti EU na dodávkách a dovozu zemního plynu na velké vzdálenosti a nutnosti včasného zajištění dodávek, což bude vyžadovat vysoké náklady.
Semináře se zúčastnilo 33 pozvaných expertů ze 14 zemí světa.