Today's business tomorrow's world

Úvod / Aktuality / Obnova bytového fondu za využití prefabrikovaných systémů

Obnova bytového fondu za využití prefabrikovaných systémů

Společnost ENVIROS, s. r. o., je spoluřešitelem projektu „ANNEX 50 – Obnova bytového fondu za využití prefabrikovaných systémů”, jehož cílem je snížení energetické náročnosti na nízkoenergetický standard. Projekt byl zapsán do programu mezinárodní energetické agentury (IEA) – Energy Conservation in Buildings and Community Systems (www.ecbcs.org).


Období řešení

leden 2007 – květen 2010


Řešitelský tým

Belgie Arcelor Reseach Center
Česká republika ENVIROS, s. r. o., VUT Brno
Dánsko VELUX A/S
Francie Saint-Gobain Insulation
Finsko Tampere University of technology
Německo Frauhofer-Institute for Building Physics
Portugalsko University of Minho, University of Porto
Rakousko AEE Institute for Sustainable
Švédsko Architect S.A.R/M.S.A
Švýcarsko Empa – Research Institute of the ETH Domain, HTA Luzern

Úvod

Spotřeba energie v sektoru budov

V České republice se provozní spotřeba energie (tzn. energie spotřebovaná na dosažení požadovaného komfortu) v budovách se pohybuje okolo 33 % z celkově primárně vyrobeného množství energie. Ve státech západní Evropy je procentuální podíl ještě vyšší a činí přibližně 40 %.

Připočteme-li k uvedeným hodnotám další potřebnou energii na těžbu materiálů, dopravu a zpracování vytěžených materiálů na stavební materiály, dopravu stavebních materiálů a stavebních prvků na místo určení, stejně jako energii potřebnou na výstavbu nových či rekonstrukci stávajících budov činí spotřeba energie v budovách a stavebním sektoru více jak 50 % z primárně vyrobené energie.

Nové budovy

Požadavky na energetickou náročnost nových budov byly v uplynulých letech několikrát zpřísněny a v současnosti je v procesu harmonizace požadavků legislativy v evropském měřítku.

V současnosti jsou známé a v praxi otestované účinné technologie, které mají při dodržení všech principů a technologických postupů zajistit efektivní užívání finančních prostředků potřebných k realizaci i k provozu budovy a zlepšit efektivnost užívání energetických zdrojů. Také problematika snížení tepelné ztráty prostupem stavebních konstrukcí u nových budov je vyřešena a to včetně problematických detailů a tedy i minimalizace vzniku tepelných mostů.

Průzkumy mezinárodní energetické agentury

Ze studií IEA vyplývá, že největší potenciál snížení energetické náročnosti budov je právě ve stávajících budovách. Výsledky těchto studií také ukazují na rizika (sociální, energetická, ekonomická, technická), která je třeba vzít do úvahy, pokud k modernizaci stávajících staveb budeme přistupovat se stejnou kvalitou (běžně prováděný způsob zateplování) a tempem, kterým jsou rekonstrukce s cílem snížení energetické náročnosti prováděny v současnosti.

Z evropských průzkumů vyplývá, že pokud budeme v nastaveném a běžně prováděném postupu rekonstrukcí pokračovat, bude se stávající fond budov v roce 2050, podílet na spotřebě energie celkového fondu přibližně 80 ÷ 90 %. Tzn, že v nových budovách bude spotřeba energie v sektoru bydlení a nevýrobní sféry téměř „zanedbatelná“ pouhých 10 ÷ 20 %.

Priority a trendy udržitelného stavění v EU

Na prioritách snížení energetické náročnosti budov a koncepčním přístupu při plánování a realizaci rekonstrukce bytového fondu s rozšířeným cílem zlepšení vizuálního vzhledu a sociálních souvislostí v městském území se shodují architekti a urbanisté městského prostření v jednotlivých členských zemích EU.

Tito odborníci se snažili shrnout problematiku udržitelného rozvoje stavebního sektoru do publikace, která sloužila jako podklad pro oficielní dokument evropské komise – „Zelená kniha o energetické účinnosti”. Společnost ENVIROS, s. r. o., tento dokument v rámci podpory České Energetické Agentury přinesla v roce 2006 na český trh.


Projekt IEA – ANNEX 50 – Prefabricated Systems for Low Energy Renovation of Residential Buildings

Projekt ANNEX 50 se zabývá možností využití prefabrikovaných systému při rekonstrukci stávajících budov. S cílem snížit původní energetickou náročnost stávajících budov na úroveň nízkoenergetického standardu.

Mezinárodní výzkum se zabývá možnostmi urychlení a zlepšení kvality rekonstrukce stávajících budov.

Budovy - EP

Projekt se kromě energetické náročnosti zabývá také otázkami:

  • budoucí funkce,
  • vzhledu,
  • ekonomie,
  • dopadů realizace na životní prostředí.

Cílem a hmatatelným výstupem projektu, který oficiálně začal na začátku roku 2007 a bude ukončen v polovině roku 2010, je převést dosažené znalosti nové výstavby a pilotních příkladů, které byly realizovány do úspěšné realizace pilotních projektů v zemích, které se účastní jeho řešení.

Na pilotních realizacích budou provedena měření a vyhodnocení těchto měření, aby bylo možné demonstrovat výhody či problematiku spojenou s novým způsobem řešení rekonstrukcí stávajících budov.

Pro investory bude v rámci projektu zpracován průvodce udržitelnou rekonstrukcí budov, který na základě vložených indikátorů (ekonomika, sociologie, technologie atd., které jsou v současnosti v pracovním týmu předmětem jednání) provede investora ekonomicky efektivním způsobem návrhu a přípravy podkladů pro potřebnou realizaci opatření vedoucí k modernizaci konkrétního objektu.

Udržitelnost

Výzvy projektu

  • Optimalizace řešení průběhu rekonstrukce stávajících objektů
  • Maximální využití dostupných technologií na základě ekonomického potenciálu
  • Zhodnocení výhod prefabrikace
  • Záruka kvality při zhodnocení možných rizik spojených s prefabrikací

Příležitosti

  • Vývoj prefabrikovaného dílce (zlepšení tepelně technických vlastností stávajících konstrukcí + integrace vhodné technologie do těchto prefabrikátů)
  • Zlepšení kvality práce při realizaci a využití moderních technologií
  • Očekávané snížení nákladů při opakovatelnosti řešení
  • Zkrácení doby realizace a snížení zátěže lokality a místních obyvatel

Bližší informace k mezinárodnímu projektu jsou uvedeny na webových stranách, umístěných na serveru švýcarské společnosti EMPA (vedoucí tým projektu ANNEX 50) http://www.empa-ren.ch/A50.htm.

Připravujete podobný projekt? Spojte se s námi.

Pojďme společně tvořit zítřejší svět