Zákon o integrované prevenci ukládá následující nové povinnosti provozovatelům zařízení vyjmenovaných v příloze č. 1 tohoto zákona:
- Získat integrované povolení k provozu a plnit jeho podmínky – do 30. 10. 2007;
- Ohlašovat krajskému úřadu plánované změny zařízení (dle v § 2 odst. j) od 1. 1. 2003;
- Pravidelně ohlašovat údaje do integrovaného registru znečišťování – poprvé k 15. 2. 2005 – údaje za rok 2004.
Příklad zařazení/nezařazení Vašeho podniku do přílohy č. 1 zákona o integrované prevenci:
A) definice z přílohy č. 1, bod 6.4 c) se související výkladovou poznámkou, příslušná část žádosti dle vyhlášky č. 554/2002 Sb., a možné způsoby interpretace vycházející ze současné praxe.
- Definice dle přílohy č. 1, bod 6.4 c): „zařízení na úpravu a zpracování mléka, kde množství odebíraného mléka je větší než 200 t denně (v průměru za rok).“
- Na konci přílohy č. 1 je poznámka: „Uváděné prahové hodnoty jsou obecně udávány ve vztahu k projektovaným výrobním kapacitám anebo jinému parametru zařízení. Jestliže tentýž provozovatel zařízení provozuje více zařízení ve stejném místě, která spadají pod totéž označení podle shora uvedeného výčtu, pak se kapacity výstupů z těchto zařízení sčítají.“
- Ve formuláři žádosti o integrované povolení je v části 5.1.1. tabulka s požadavkem o uvedení kapacity, např.:
Projektovaná kapacita 81 000 000 l za rok 210 000 l denně plánované množství 180 000 l výkup mléka v současné době
Klíčové tedy je, zdali se v současnosti provozovatel pohybuje nad 200 t odebíraného mléka v průměru denně a pokud ne, zdali plánuje zvýšení odběru tak, že by odběr přesáhl průměrných 200 t. Jako počet dní v roce lze brát buďto počet pracovních dní, nebo počet, kdy je zařízení v roce v provozu, podle toho které číslo je vyšší.
Pokud nebyla v posledních 3 letech uvedená prahová hodnotu nepřekročena a není-li v žádné dokumentaci, ať už úředně schválené (např. kolaudační povolení) nebo od výrobce zařízení, uvedená informaci, že projektovaná kapacita prahovou hodnotu 200 t převyšuje, pak záleží pouze na plánech vedení podniku. Pokud bude v budoucnu prahovou kapacita překročena, nemělo by se tak dít bez integrovaného povolení. V současnosti je obtížné odhadnout, jaká je pravděpodobnosti, že by inspektoři z ČIŽP při připravitelné kontrole zjistili, že jste zvýšili odběr mléka.
Požadavek na získání integrované povolení je třeba splnit též pokud provozovatel provádí změnu provozu předmětného zařízení, ke které je třeba stavební povolení (např. rekonstrukce nebo zvýšení kapacity). V tomto případě, vyžaduje stavební úřad předložení integrovaného povolení před rozhodnutím o stavebním povolení.
Při přípravě žádosti o integrované povolení, je zapotřebí splnit požadavky vyhlášky č. 554/2002 Sb., která stanovuje vzor žádosti o integrované povolení. Zpracování žádosti pro podniky s několika zařízeními spadajícími pod přílohu č. 1 zákona o integrované prevenci trvá průměrně 6 měsíců. V této době je potřebné se dohodnout s krajským úřadem na rozsahu žádosti (tj. které související zařízení a činnosti budou v žádosti obsaženy – např. ČOV) a požadavku na přílohy a podklady (např. potřeba rozptylové či hlukové studie). V případě, že je třeba zpracovat ještě doplňující analýzy, zpracování žádosti může trvat i déle než rok.
Samotné zadministrování žádosti na krajském úřadě by nemělo trvat déle než 6 měsíců. V současné době není však výjimkou, že řízení o vydání integrovaného povolení trvá déle než 10 měsíců. Pokud tedy plánujete do roku 2007 navýšit kapacitu tak, že přesáhnete prahovou hodnou, doporučuji k hladkému průběhu získání integrovaného povolení předložení žádosti na krajský úřad v roce 2005.