IMPLEMENT – projekt Evropské unie
Úvodem
Energetická certifikace budov je jedním z kroků směřujících ke zvyšování energetické účinnosti. Způsoby, kterými jsou budovy navrhovány, stavěny a provozovány, výrazně ovlivňují spotřebu energie, a tedy i množství emisí oxidu uhličitého.
V téměř každé publikaci zabývající se energetickou náročností budov se dozvídáme, že pro zajištění požadovaného standardu vnitřního prostředí v budovách je třeba přibližně 30–40 % z celkové spotřeby konečné energie v Evropské unii.
Spotřeba energie na osvětlení, vytápění, chlazení, přípravu teplé vody a celkový provoz všech budov, domácností, zařízení pro sport a kulturu je tedy větší než spotřeba v dopravě nebo průmyslu. Mylný by však byl názor, že do průmyslu a dopravy již stavební sektor nezasahuje. Při započtení těchto dvou dalších složek sloužících výstavbě se stojící a nově budované či modernizovaní budovy podílí na spotřebě primárně vyrobené energie více jak z 50 %.
IMPLEMENT – EPBD in Action
Evropská komise v rámci programu IEE (Intelligent Energy Europe) na počátku roku 2007 zahájila tříletý projekt na podporu zavedení směrnice o energetické náročnosti budov – IMPLEMENT.
Směrnice o energetické náročnosti budov (Energy Performance of Building Directive – EPBD) přijatá v prosinci 2002 Evropským Parlamentem stanovuje minimální požadavky na energetickou náročnost nových budov a stávajících budov, které jsou předmětem zásadní rekonstrukce. Dále zavádí povinnost certifikace energetické náročnosti vybraných druhů budov a pravidelnou kontrolu kotlů a klimatizačních systémů v budovách. Tato směrnice je platná pro všech 27 členských států EU.
Opatření této směrnice, která se týkají všech spotřebitelů energie, jsou základní součástí strategie EU pro plnění závazku přijatých v rámci Kjótského protokolu. Podle tohoto předpisu se bude v celé EU používat společná metoda pro výpočet energetické náročnosti budovy, která bude přihlížet k místním klimatickým podmínkám. Členské státy stanoví minimální normy energetické náročnosti, které budou platit pro nové budovy i pro zásadní rekonstrukce existujících velkých budov. díky systému certifikace budov budou majitelé, nájemníci a uživatelé budov lépe informováni o úrovních spotřeby energie.
Hlavními body Směrnice, které by měly výraznou měrou snížit energetickou náročnost budov a přitom pozitivně ovlivňovat chování lidí, jsou zakotveny v článku 5 a článku 7 této Směrnice.
Článek 5 Směrnice 2002/91/ES mj. požaduje, aby členské státy zajistily u nových budov s celkovou podlahovou plochou větší než 1 000 m2, aby před zahájením výstavby byla zvážena a vzata v úvahu technická, environmentální a ekonomická proveditelnost alternativních systémů.
Článek 7 se týká povinnosti zpracování průkazu energetické náročnosti budov, kterým má být vyjádřena nejen energetická náročnost budovy, ale také doporučení na opatření směřující ke snížení provozní spotřeby energie. Dalším pozitivním aspektem průkazu by mělo být ovlivnění chování lidí, kteří si již zvykly na podobné hodnocení u elektrotechnických spotřebičů a zvýšení ceny nemovitosti u provozně energeticky úsporných budov.
Cíl projektu IMPLEMENT
Společnost ENVIROS vedla informační kampaň v České republice, která byla zaměřena na majitele objektů (soukromé i veřejné) ve dvou regionech, a to v Praze a ve Zlínském kraji. Informační kampaň zahrnovala informace o způsobu zavedení směrnice o energetické náročnosti budov do národní legislativy podle novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, vhodná doporučení pro snížení spotřeby energie v typových budovách a možnosti využití obnovitelných zdrojů energie v budovách.
Cílovou skupinou marketingové kampaně byla jak města a obce jakožto vlastníci veřejných budov, tak i soukromí majitelé bytových nebo rodinných domů, kteří chtějí snížit spotřebu energie nebo využívat obnovitelné zdroje energie.